Joyskim Dawa, după 0-4 cu Rangers

Rangers a câștigat de o manieră clară confruntarea cu FCSB, scor 4-0, din etapa a treia de UEFA Europa League.

Tabela arăta 2-0 încă de la pauză, iar în a doua repriză scoțienii au mai înscris de două ori. Lawrence a deschis scorul în minutul 10, iar Cerny a marcat în minutele 31 și 55. Igamane a închis tabela în minutul 71, în poarta apărată de Ștefan Târnovanu.

Joyskim Dawa, după înfrângerea cu 0-4 împotriva celor de la Rangers: ”Au fost multe schimbări în echipa de start, unii jucători au evoluat pe alte posturi.”

Camerunezul, aflat într-o formă excelentă înaintea acestui meci, a purtat pentru prima dată banderola de căpitan. La final, Dawa nu a ezitat să sublinieze cauzele înfrângerii și a vorbit deschis despre dificultățile întâmpinate.

”Nu e ușor să joci în deplasare în fața unei astfel de echipe, într-un stadion precum acesta, cu foarte mulți fani. Avem deja două victorii, dar trebuie să muncim, și să ne pregătim pentru meciurile care urmează.

Au fost multe schimbări în echipa de start, unii nu au jucat pe postul lor, dar trebuie să ne concentrăm pe ce urmează. A fost o noapte dificilă pentru noi, dar am întâlnit o echipă foarte bună.

Am făcut greșeli care le-au permis să scape pe contraatac, ceea ce nu mai avem voie să facem în această competiție. Trebuie să fim concentrați din primul până în ultimul minut”, a declarat Dawa, conform UEFA.

Gruparea roș-albastră nu a folosit cea mai bună garnitură, deoarece în week-end are programat derby-ul cu Rapid. Confruntarea are loc duminică, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1.

Ștefan Târnovanu și Luis Phelipe, cei mai slabi jucători de la FCSB. Tavi Popescu a primit cea mai mare notă

În mod evident, după ce a primit patru goluri, Ștefan Târnovanu a fost notat și cu cel mai mic calificativ de către cei de la SofaScore (6.1). Tot 6.1 a primit și Luis Phelipe, cel care a fost înlocuit la pauză de către Alexandru Băluță (6.4).

Cel mai bun jucător al celor de la FCSB a fost Tavi Popescu. Decarul campioanei României a fost notat cu 7 de către site-ul de specialitate, după evoluția avută pe Ibrox. ”Perla” lui Gigi Becali a avut și ocazie mare în minutul 80, atunci când a trimis puțin peste poartă din lovitură liberă.

De cealaltă parte, Vaclav Cerny a primit nota 9.1 pentru evoluția sa și a fost desemnat ”omul meciului”. Cel mai slab om de la Rangers a fost Zak Lovelace, care a fost notat cu 6.3.