Malcom Edjouma reclamă arbitrajul, după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: „Nu înțeleg decizia. A fost penalty!”

Malcom Edjouma (26 de ani) a înscris din nou pentru FCSB, în remiza obținută cu Universitatea Craiova, 1-1.

Mijlocașul francez continuă astfel forma foarte bună arătată în 2023, an în care a fost decisiv în mai multe rânduri pentru trupa bucureșteană.

Malcom Edjouma, după FCSB – Universitatea Craiova 1-1

Jucătorul FCSB-ului are 9 goluri înscrise în actuala stagiune.

Edjouma a reclamat faptul că arbitrul i-a acordat eronat cartonaș galben pentru simulare la o fază petrecută în partea secundă între el și Andrei Ivan, atacantul oltenilor.

„Un meci dificil. Prima repriză a fost a lor, dar am avut o reacție bună partea a doua și am revenit. Când vine din linia a doua mă folosesc de fizicul meu și pun presiune pe defensiva adversa, așa am ocazii de a marca.

Sunt foarte fericit că înscriu și de rezultatele pe care le aduc echipei. Îmi place să joc împotriva echipelor mari. Când e dificil trebuie să-ți arăți valoarea, de asta îmi place să joc în asemenea partide.

Pentru mine a fost penalty la Ivan, nu înțeleg decizia arbitrului. Nu mi-am lăsat piciorul în spate, am vrut să trec de el și m-a lovit, moment în care mi-am pierdut echilibrul.

Trebuie să înscriu de fiecare dată pentru a rămâne pe teren. Dacă nu marchez, sunt schimbat după 45 de minute. Nu este responsabilitatea mea. Dacă joc 45 de minute, joc 45! Nu am ce să fac”, a spus Malcom Edjouma.

Ilie Dumitrescu, laude pentru Malcom Edjouma

Discursul dar și prestația lui Edjouma l-au impresionat pe Ilie Dumitrescu, cel care l-a lăudat pe mijlocașul celor de la FCSB.

„Mi-a plăcut că a spus că astea sunt meciurile în care trebuie să joci. Băiatul ăsta chiar s-a ridicat la un nivel în meciurile cu miză. A făcut un joc excelent și este într-o formă foarte bună”, a spus Ilie Dumitrescu, la Fotbal Club.