Marius Șumudică a tras concluzii după eșecul de la Botoșani

Rapid a pierdut 0-2 cu FC Botoșani.

Giuleștenii s-au deplasat duminică seară pentru meciul din etapa a 12-a a SuperLigii României, dar au pierdut cu 0-2 în fața echipei aflate pe penultimul loc.

Rapidiștii rămân fără victorie în ultimele două etape, ultima lor victorie fiind înregistrată în runda a 10-a, împotriva Unirii Slobozia, cu scorul de 2-1.

Marius Șumudică a fost critic după eșecul de la Botoșani

Antrenorul Rapidului, Marius Șumudică, a analizat fără menajamente prestația echipei sale după înfrângerea suferită.

„Două reprize complet diferite. În prima repriză am controlat jocul, am avut ocazii foarte bune, dar nu am reușit să marcăm. Apoi am început a doua repriză foarte prost. Un șut blocat, nu am urmărit faza, iar ei au înscris pentru 1-0. După aceea ne-am deschis și le-am oferit mai multe spații. Am avut din nou ocazii mari, Hasani a ratat poarta, iar Săpunaru a avut și el o mare șansă. Fotbalul te pedepsește dacă nu marchezi.

Trebuie să concretizăm ocaziile pe care le avem. Dacă nu marchezi, nu poți câștiga. Am fost foarte calm. În zilele următoare veți afla ce am discutat cu echipa.

Mai contează cu cine joci? Toată lumea spunea că întâlnim penultima clasată și tot nu am câștigat. Orice meci e greu. Situația e foarte strânsă – dacă pierzi un meci, ajungi aproape de retrogradare, dacă câștigi, ești aproape de play-off”, a declarat Șumudică după meci.

După o primă repriză fără goluri, Adrian Chică-Roșă a deschis scorul în minutul 52, iar spre final, Aldair a majorat avantajul, stabilind scorul final de 2-0 în favoarea celor de la FC Botoșani.