Mesaj direct pentru prim-ministrul Marcel Ciolacu: ”Dă-l afară pe Burleanu!”

Naționala României a reușit doar un egal împotriva reprezentativei Israelului, scor 1-1, pe Arena Națională.

”Tricolorii” au deschis scorul în prima repriză prin Denis Alibec, însă oaspeții au reușit să obțină un punct, după ce Oscar Gloukh a înscris în minutul 53.

Ionel Ganea, mesaj direct pentru prim-ministrul Marcel Ciolacu: ”Dă-l afară pe Burleanu!”

La scurt timp după partidă, Ionel Ganea s-a declarat dezamăgit de prestația elevilor lui Edward Iordănescu.

Fostul mare atacant este de părere că fotbalul românesc este în cădere liberă, iar principalul vinovat este chiar Răzvan Burleanu, președintele Federației de Fotbal.

Ionel Ganea a avut și un mesaj pentru Marcel Ciolacu. Acesta i-a transmis prim-ministrului să ia măsuri și să îl schimbe pe Burleanu din funcție.

”Dacă slăbesc vreo 15 kilograme, alerg mai mult decât ei. În afară de Răzvan Marin, nu știu dacă mai găsesc vreo doi care să poată alerga 50 de minute într-un meci! 50 de minute, că mai sunt și schimbări și întreruperi. Păi dacă nu poți alerga 50 de minute, ce mai cauți, mă, la echipa națională? Repet, mare parte joacă la echipele lor de club, nu pot spune că nu au minute, nu au jocuri în picioare, nu există așa ceva, să nu poți să te lupți.

Un singur lucru vreau să-i spun premierului… Ciolacule! Dă-l afară pe Burleanu! Schimbă-l, dacă ești șmecher. A venit cu două mandate și, după, i-a îmbârligat pe ăia prin Comitetul Executiv că mai vrea. Dar așa am ajuns, să fim ciuca bătăilor și să ne ducem la vale, că ăsta e adevărul, fotbalul românesc este praf și pulbere, să se gândească și oamenii ăștia care conduc România, dacă le place ce a ajuns fotbalul românesc”, a transmis Ionel Ganea pentru ProSport.

• ”Tricolorii” joacă marți, 12 septembrie, de la ora 21:45, împotriva reprezentativei din Kosovo. Partida de pe Arena Națională va putea fi urmărită în format Live Text pe digisport.ro.

Andrei Burcă trage un semnal de alarmă înainte de România – Kosovo: ”E un moment zero!”

Andrei Burcă a fost și el prezent la conferința de presă premergătoare partidei și nu a ezitat să tragă un semnal de alarmă.

„Au venit 50.000 de oameni și nu am știut să facem față acestei emoții. Trebuie să învățăm să jucăm cu presiune, iar pe viitor să știm ce avem de făcut. Suntem la mâna noastră, pe loc calificabil, nu am pierdut niciun meci, ceea ce înseamnă că am respectat ideile tactice. Suntem conștienți că mai avem de îmbunătățit lucruri.

Trebuie să învățăm din aceste meciuri dacă vrem să progresăm pentru viitor. Israelul, până la golul lor, avusese un singur șut pe poartă. A fost acea conjuctură cu golul încasat și nu am știut să gestionăm situația. S-a creat un declic la ei după acel gol marcat, iar apoi au mai avut și alte ocazii.

Totul ține de mentalitate, trebuie să învățăm să jucăm cu presiunea în spate, cu emoțiile. E și o presiune că nu am mai reușit să ne calificăm de atât timp. Noi pregătim meciurile bune tehnic și tactic, dar simțim această presiune de a ajunge la un turneu final. Nu suntem Spania, să mergem prin calificări și să defilăm, dar rămâne să demonstrăm că suntem o familie, un grup unit, e un moment zero.

Se vede că ne dorim, toți doresc să-și aducă aportul, uitați-vă la Florinel Coman, care vine la careul de 16 și face alunecări, uitați-vă la Denis. Toți ne dorim! Noi intrăm mereu pe teren cu ideea de a lua cele trei puncte. Trebuie să ne descătușăm”, a declarat Andrei Burcă înainte de România – Kosovo.