Middlesbrough – Steaua, vă mai amintiți?

Recent România a pierdut la Handbal in fața Muntenegrului după niște decizii pripite a arbitrilor.

Se cer măsuri grave pentru arbitrele care au arbitrat mișelește România. În sfârșit, la scurt timp după ce noi am acuzat că nimeni nu face nimic.

Așa că până vedem dacă se va lua o măsură noi ne reamintim de o altă zi din istoria României, mai exact de seara din 27 Aprilie 2006, atunci când Steaua a jucat în deplasarea contra celor de la Middlesbrough.

Riverside Stadium, 27 Aprilie 2006, returul semifinalei Cupei UEFA, Middlesbrough – FC Steaua București. După 1-0 în tur și 3-1 la general când mai era doar o repriză de jucat, a venit minutul cu cea mai neagră seară roș-albastră din golul Maccarone. Un încredibil 4-2 de povestit nepoților.

Colac peste pupăză, arbitrul nu a acordat un penalti pentru Steaua chiar în ultimul minut de joc, când șutul lui Dică, de la marginea careului de 16 m, a fost oprit cu mâna de un fundaș englez! Din păcate, acest eveniment major a fost trecut ușor cu vederea de mass media pe fondul supărării extreme care a cuprins România (mai puțin pe talpaniști, giuleșteni și câini)

Cu Olaroiu pe bancă, FC Steaua a fost la un pas de 2 minute de a ajunge în finală Cupei UEFA. Rezultatul din tur era perfect, 1-0. A mai fost nevoie de alte doua goluri, pentru ca toată suflarea stelistă (mai puțin talpaniștii!) să viseze cu adevarat la finală. La 2-0 pentru Steaua, a venit și acel moment negru. Maccarone a profitat de o așezare proastă a lui Carlos și a inscris pentru 2-1. Același Carlos iese prost la o centrare, iar veteranul Viduka inscrie si el. Riggott a marcat si el, iar Maccarone a reușit dubla când mai erau 2 minute de joc, calficând pe Middlesbrough în finala UEFA. Carlos a fost un coșmar. Din 5 șuturi pe poartă a luat 4 goluri.

Din păcate acea seară neagră a rămas în inima tuturor Steliștilor. E un amestec de fericire cu tristețe acum când ne amintim că departe suntem de prestanța pe care o avea Steaua in teren atunci.

Au trecut 16 ani de la una dintre cele mai reci nopți traite vreodată de stelistii din România (mai puțin talpaniștii). Middlesbrough – Steaua a fost visul interzis Romaniei de a prinde din nou o finala Europeana.

În 2022 am fi putut să sărbătorim 16 ani de la ultima finala europeană a unei echipe din România. Evident, nu putea fi decât Steaua! Middlesbrough a interzis acest vis frumos.

Ghionea, Goian, Oprița, Boștină, Carlos
Rădoi, Bănel Nicoliță, Ogăraru, Paraschiv, P. Marin, Dică

Site-ul suporterilor naționalei eusunt12.ro a vorbit cu doi dintre super jucatorii care au reușit un sezon aproape perfect, in care au câștigat campionatul și au fost la două minute de finala Cupei UEFA.

Vă prezentăm mai jos interviul cu Dorin Goian si Petre Marin, la 11 ani de la acea seara rece din Anglia. Dorin Goian si Petre Marin vorbesc despre cea mai urată amintire din cariera lor de fotbaliști.

Din păcate nu am găsit pe internet ceva mai apropriat de anul 2022. Chiar și așa în inimile noastre, parcă ieri s-a întâmplat. Nu cred că va uita cineva prea curând acea seară.