Mihai Stoica, după Rangers – FCSB 4-0: „Ne-am bătut singuri insistent”

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a comentat eșecul campioanei României contra lui Rangers, scor 0-4, în faza principală din Europa League.

FCSB a început bine meciul și a marcat prin Miculescu în minutul 2, dar arbitrul italian Marco Di Bello a anulat golul, considerând că atacantul a faultat portarul Butland.

Rangers a reacționat rapid după această fază controversată, marcând două goluri. Primul a venit în minutul 11, când Tom Lawrence a înscris cu un șut din marginea careului, iar în minutul 31, Vaclav Cerny a profitat de greșelile lui Luis Phelipe și Malcom Edjouma, ducând scorul la 2-0. Campioana României a efectuat trei schimbări la pauză, dar Rangers a continuat să domine și a mai înscris prin Cerny (55′) și Igamane (72′), stabilind scorul final la 4-0.

După două zile, Mihai Stoica a concluzionat că FCSB „s-a bătut singură” din cauza erorilor individuale majore ale unor jucători. De asemenea, oficialul echipei a menționat absențele unor jucători importanți, precum Darius Olaru, Adrian Șut și Florin Tănase.

„Rangers e un club mare, n-a vândut nimic și a cumpărat de 16 milioane. Chiar i-am întrebat ce buget au. 42 de milioane de lire. Bine, binișor! Ne-am bătut singuri. Ne-am bătut singuri insistent. N-a fost suficient 1-0 sau 2-0. Constatarea a fost că ne-am bătut singuri și au fost niște greșeli individuale cum rar mi-a fost dat să văd. Sper să se termine acolo. Ce a fost rău de tot a fost că s-a întâmplat în fața atâtor suporteri… doar că niciunul n-a putut reproșa vreo lipsă de atitudine din partea jucătorilor, iar la final au aplaudat. Scorul e mult prea mare și nu reflectă o diferență atât de mare în favoarea lui Rangers pentru că nici nu e cine știe ce Rangers.

Am avut și absențe. E complicat să joci fără Șut și Olaru. Nici măcar Tănase n-a fost. Sunt multe cauze, dar asta nu scuză greșelile enorme și greșeala colosală făcută de arbitru pentru că nu știe niciodată cum poate decurge meciul. El poate să își ceară scuze, dar ne-a scos mingea din poartă „, a spus Mihai Stoica, la Prima Sport.

FCSB, în Europa League. Rezultate și program

• 26 septembrie | FCSB – FC RFS 4-1 (Bîrligea 8, Ștefănescu 32, Olaru 58, 69 / Lipuscek 23)
  • 3 octombrie | PAOK FC – FCSB 0-1 (Bîrligea 45+8)
  • 24 octombrie | Rangers FC – FCSB 4-0 (Lawrence 10, Cerny 31, 55, Igamane 72)
  • 7 noiembrie | FCSB – FC Midtjylland (19:45)
  • 28 noiembrie | FCSB – Olympiacos FC (22:00)
  • 12 decembrie | TSG Hoffenheim – FCSB (19:45)
  • 23 ianuarie | Qarabag FK – FCSB (19:45)
  • 30 ianuarie | FCSB – Manchester United (22:00)