Neluțu Varga, mesaj tranșant: „Puteam să le dăm 4!”

CFR Cluj a condus-o pe FCSB cu 2-0, în derby-ul etapei a 9-a din SuperLiga, însă campioana României a reușit să revină și să plece cu un punct din Gruia.

Vicecampioana a avut un avantaj de 2-0, prin golurile marcate de Louis Munteanu (minutele 36 și 49), ambele fiind rezultatul paselor lui Simao Rocha.

Alex Băluţă (minutul 59) a redus diferența, profitând de o greșeală a lui Simao, iar echipa roș-albastră a egalat prin Joyskim Dawa (minutul 87), după ce portarul Mihai Popa a scăpat mingea în urma unui șut al lui Octavian Popescu.

Neluțu Varga, patronul echipei din Gruia, a lansat critici la adresa antrenorului Dan Petrescu, nemulțumit de faptul că echipa a pierdut avantajul de două goluri și nu a reușit să obțină victoria.

„Una peste alta sunt mulțumit de joc. Am arătat multă calitate mai ales în prima repriză. Sunt puțin supărat că ne-am retras prea mult în partea a doua. Nu am înțeles de ce am băgat atâția fundași. Nu înțeleg de ce am făcut un joc atât de defensiv. Eu cred că trebuia să mergem peste ei, să le dăm 3-4”, a spus Neluțu Varga, pentru Fanatik.

„Așa am simțit. Că putem să le dăm măcar 4 goluri FCSB-ului și să-i batem la scor aseară. E singurul lucru care m-a dezamăgit aseară. Faptul că am fost în partea a doua a jocului foarte defensiv și nu înțeleg de ce.

Ne-a mers foarte bine pe atac. Nu mai știau de ei. Băieții noștri i-au bulversat și trebuia să mergem așa pentru că puteam bate la scor pe FCSB. Sunt însă foarte mulțumit de joc. E una din partidele bune. Iată că Dan Petrescu are la dispoziție jucători cu care să facă performanță”, a mai spus patronul ardelenilor.