Nicolae Dică ,,De ce nu jucăm de la 0-0?”

Nicole Dică este fostul antrenor al FCSB, acesta și-a dat demisia lăsând banca tehnică al echipei fără antrenor. În căutarea unui antrenor, pe bancă pentru moment stă Pintilii, cel care a reușit să motiveze echipa și să câștige două meciuri în liga 1, urcând echipa pe loc de play off.

Nicolae Dică a acceptat să ne vorbească despre meciul disputat la Cluj între naționala României și naționala Sloveniei, acesta spunând punctul de vedere.

Nicolae Dică recunoaște că România a jucat rău în prima parte al meciului, dar că repriza a doua ne aduce speranțe, el însă nu înțelege de ce România a jucat așa abia de la 2 la 0. De la 0 la 0 de ce nu au jucat așa? Se întreabă fostul antrenor de la FCSB

„Prima repriză a fost foarte slabă. Adversarul ne-a pus probleme, n-au reșit să ieșim din cel pressing cu doi atacanți, n-am reușit să avem posesie. Defensiv am avut probleme, au avut și alte ocazii de a marca. În afară de ce le-a spus Edi la pauză, a făcut și un lucru bun și s-a văzut. A venit cu un mijlocaș central între fundașii centrali și am făcut superioritate 3 contra 2 pentru a ieși din acel pressing. Am reușit să le punem probleme, să dăm gol, cu o execuție foarte frumoasă a lui Drăguș.

A doua repriză ne dă speranță. E punctul meu de vedere, acom voi spuneți ce vreți. Vreau să spun și de jucători. Am avut mulți tineri, o medie de vârstă de vreo 23-24 de ani. În a doua repriză, la fel, jucători tineri introduși. Asta ar trebui să ne bucure puțin. Trebuie să fie chemați în continuare dacă au evoluții bune la cluburi. Rău e că începem să jucăm de la 2-0 pentru adversar. De ce nu jucăm de la 0-0?”, a spus Nicolae Dică, la Orange Sport

Următorul meci al României este programat duminică, de la ora 20:30, contra Moldovei, la Chișinău, ÎN DIRECT pe Pro Arena și VOYO.