FCSB a remizat în a 10-a etapă a SuperLigii, scor 1-1, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești. Iar golul ”lupilor galbeni”, marcat în minutul 90+4, ar fi trebuit anulat, în urma unui fault, însă VAR nu a putut interveni.

Startul modest de campionat al FCSB a continuat și la duelul din a 10-a etapă a SuperLigii, pe care ”roș-albaștrii” au eșuat să îl câștige. Campioana a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, pe un teren execrabil, în Ghencea.

Alex Băluță a fost cel care a deschis scorul pentru formația gazdă, cu o execuție superbă, în minutul 3 al partidei. Părea că ”roș-albaștrii” vor obține o victorie de rutină, dar nou-venitul Mihai Popescu le-a îngreunat semnificativ misiunea.

Eliminat în minutul 30, după ce l-a lovit puternic în cap pe Alexandru Tudorie, care a avut nevoie de cusături, fundașul central și-a lăsat echipa în inferioritate numerică pentru mai mult de o oră, incluzând prelungirile. FCSB a încercat să apere rezultatul, dar a fost egalată în ultimele secunde de același Tudorie. În urma unei ieșiri greșite a portarului Ștefan Târnovanu, mingea a ajuns perfect la atacant, care a înscris.

Totuși, golul Petrolului Ploiești nu ar fi trebuit validat. În faza anterioară reușitei, Adrian Șut a fost faultat de Ioan Tolea, care a intrat cu talpa asupra mijlocașului de la FCSB. Jocul a continuat în timp ce Șut rămăsese întins pe gazon, iar Petrolul a trimis o centrare în careu, pe care Radunovic a degajat-o. Însă, balonul a ajuns tot la un adversar, iar din următoarea centrare s-a marcat golul.

Protocolul VAR, ”vinovat”

Iar VAR nu a mai putut interveni asupra fazei tocmai pentru că mingea ajunsese la fundașul stânga al FCSB. Protocolul prevede că dacă balonul a reintrat în posesia echipei ”vătămate”, arbitrul video nu mai poate analiza situația petrecută anterior.

Concret, VAR ar fi putut interveni doar asupra unei faze care ar fi avut loc după ce Risto Radunovic degajase balonul, nu și înainte. Astfel că, deși greșeala centralului Rareș Vidican rămâne clară, arbitrul video nu mai avea pârghiile să o repare.

4 comentarii la „Popescu a fost eliminat, FCSB a luat un gol care trebuia anulat la ultima fază. De ce nu a putut interveni VAR?”

1. Nu sunt fan Steaua,dar,daca era alta echipa,nu se valida golul…dar,avand in vedere,faptul,ca Becali,e cu gura mare, impresia mea,este,ca toti,cum pot,fac,in asa fel,sa fie Steaua dezavantajata…repet,e parere personale…

Răspunde
    • Corect.
      Consider că mingea după fautul asupra lui Șut, înainte de ajunge la Radunovici, atinge un jucător advers, caz în care ar fi trebuit oprit jocul, mai ales că Șut fuse-se calcat.

Răspunde
  2. Corect, acum n-a putut interveni VAR-ul, în schimb când dă FCSB-ul VAR-ul e capabil sa intervină şi sa întoarca jocul chiar şi 5 minute , daca acolo găseşte cineva o atingere cât de mică a vreunui jucător, pentru a anula golul. Eu am impresia că arbitrajul românesc exista pentru a scoate drept campion pe cine trebuie, nu pentru a garanta meciuri corecte.