Reacție categorică după CFR Cluj – FCSB: „Victorie meritată! A demonstrat că e jucător de finețe”

FCSB a învins CFR Cluj, în Gruia, scor 1-0, în runda cu numărul 24 din Liga 1.

Unicul gol din meci a fost marcat de Malcom Edjouma in minutul 88. Mijlocașul francez a primit o pasă de la Octavian Popescu, care a returnat cu călcâiul, iar Edjouma a înscris cu o execuție elegantă, învinngand pe portarul cfr-ist, Scuffet.

IIie Poenaru: „Victorie meritată pentru FCSB. Edjouma, jucător de finețe”

Ilie Poenaru, fostul antrenor de la Academica Clinceni sau Gaz Metan Mediaș, consideră că victoria celor de la FCSB a fost meritată. Tehnicianul a explicat de ce vicecampioana nu a mai făcut schimbări la pauză și i-a lăudat pe cei doi jucători care au conlucrat la gol, Edjouma și Popescu.

„Au făcut o primă repriză foarte bună, au avut acel plus de care vorbeam și era normal să nu schimbe la pauză. Au făcut bine și uite că s-a și demonstrat. Au venit anumite schimbări, dar per total, cred că este meritată victoria FCSB-ului. CFR nu a mai fost acel CFR constant, să aibă acel echilibru pe ambele reprize.

A doua repriză, într-adevăr, după intrarea lui Deac, au echilibrat puțin, însă nu au mai avut ocazii. Octavian Popescu încă o dată demonstrează că este poate cel mai bun pasator, e jucătorul de ultimă pasă. A ajuns la 6-7 pase decisive. O combinație foarte frumoasă, Edjouma demonstrează că e jucător de finețe, a avut un gol de atacant. Victorie meritată pentru FCSB”, a spus Ilie Poenaru, la Prosport Live

După victoria din derby, FCSB a ajuns la 44 de puncte în 24 de etape și rămâne pe locul 4, la șase lungimi în spatele liderului CFR Cluj.

De partea cealaltă, formația din Gruia a ajuns la a șasea înfrângere din acest sezon, dar rămâne pe primul loc, cu 50 de puncte.