Republica Moldova, cu 6 fotbaliști care joacă în România, în fața calificării istorice la EURO 2024

La începutul preliminariilor EURO 2024, Polonia și Cehia erau considerate favorite certe la calificare din grupa E. Calculele hârtiei, însă, au fost date peste cap.

Republica Moldova, la un meci de calificarea la EURO 2024

Albania a produs surpriza și și-a asigurat prezența la Campionatul European din Germania, în urma remizei de la Chișinău, 1-1 cu Republica Moldova. Cikalleshi a deschis scorul din penalty, în minutul 25, dar Baboglo a înscris golul egalizator în minutul 87, o reușită care poate duce reprezentativa țării vecine în premieră la un turneu final.

În cealaltă partidă a grupei, Polonia a remizat pe teren propriu, scor 1-1, în compania Cehiei, iar înaintea ultimei runde din aceste calificări Moldova este la mâna ei. Albania e lider în grupa E (14 puncte, 7 meciuri), Cehia este pe locul 2 (12 puncte, 7 meciuri), Polonia, pe 3 (11 puncte, 8 meciuri), Republica Moldova se află pe poziția a patra (10 puncte, 7 meciuri), iar Insulele Feroe, ”lanterna roșie” (1 punct, 7 meciuri).

În ultima etapă, Albania primește vizita Insulelor Feroe și are șansa de a-și consolida poziția de lider, iar selecționata de la Chișinău se va deplasa în Cehia și va evolua cu calificarea ”pe masă”. Pentru a merge la EURO 2024, Moldova trebuie să câștige.

Din lotul convocat de selecționerul Serghei Clescenco (51 de ani) fac parte 6 jucători care sunt sub contract cu echipe din România: Dorian Răilean (Chindia), Vadim Rață (Voluntari), Victor Bogaciuc (Chindia), Serafim Cojocari (Unirea Slobozia), Maxim Cojocaru (Chindia) și Vitalie Damașcan (Sepsi).