România – Moldova, ce șanse are România?

Duminică de la ora 20:30 asistăm la amicalul dintre România și Republica Moldova, meci disputat pe stadionul Zimbru din Chișinău. Stadionul se anunță sa fie plin, biletele fiind deja sold out.

E și normal, Moldovenii au avut un markering foarte bun folosind celebra melodie ,,trenuletulzz a lui Zdob și Zdub adaptată pentru evenimentul din această seară.

Zdob și Zdub, hai la meci. Cum își promovează Moldova echipa națională

România vine după un eșec și o primă repriză dezastruoasă, una dintre cele mai slabe reprize făcute vreodată de tricolori în ultimii ani.

Care sunt șansele să câștige România? Oricât de comic ar părea, ne punem această întrebare, naționala mereu reușește să ne surprindă, uneori bine, alteori rău. Eu zic că va fi un meci frumos, cu 2, 3 goluri, chiar credem că România va câștiga.

”Ca urmare a înțelegerii făcute de staff-ul echipei naționale și conducerea clubului Empoli, având în vedere că nu este perioadă FIFA, Răzvan Marin a evoluat doar în meciul cu Slovenia.

El nu va mai face deplasarea în Moldova, la Chișinău”, a explicat Federația Română de Fotbal motivul absenței căpitanului ”tricolorilor” din amicalul cu Republica Moldova.

Naționala Moldoveni a pierdut și ea joi meciul împotriva reprezentativei Azerbaidjan cu scorul de 2 la 1.

Ce arată statistica meciurilor dintre România și Moldova?

Republica Moldova a jucat primul ei meci oficial în anul 1991, iar de atunci până azi au fost disputate 7 meciuri împotriva României, toate meciurile fiind amicale.

În cele 7 meciuri amicalii tricolorii au învins de 5 ori și au terminat la egalitate de două ori.

Statisticile internaționale însă notează doar succesele noastre, 3 – 1, 5 – 1, și 2 la 0.

Mulți jucători care au evoluat în România, joacă azi în lotul Moldovei.

”În lotul convocat de Serghei Cleșcenco pentru luna noiembrie se regăsesc nu mai puțin de 5 fotbaliști care activează în fotbalul românesc!

Este vorba de următorii: Răilean (Unirea Dej), Armaș, Damașcan și Rață (Voluntari), Postolachi (UTA Arad).

Alți 5 fotbaliști din lot care au activat în România sunt Iosipoi (Poli Iași), Stînă (Astra Giurgiu), Dros (Poli Timișoara), Crăciun (U Cluj) și Avram (Gloria Buzău)”, mai informează Federația Română de Fotbal.