Live text! România 1 – 2 Slovenia, Două reprize total opuse

Live Text

Final de meci scor România 1 – 2 Sloveni. Două reprize total opuse. Vom reveni cu noi articole despre meci.

Minutul 90:00 – se arată 4 minute de prelungiri. România joacă formidabil dar nu reușește golul egalizator

Minutul 85:00 – Moruțan faultat iar, încă un galben. slovenii fac colecție de galbene 🙂

Minutul 82:00 – Moruțan preia frumos dar este ținut de tricou. Un nou galben pentru Slovenia :)) jumătate din echipa slovenă a luat galben

Minutul 81:00 – cartonaș galben și pentru noi. Ăsta nu prea arată a meci amical

Minutul 77:00 – Slovenii încearcă să iasă din apărare. 6.840 de spectatori la acest meci în tribune

România joacă minunat. Incredibil ce repriză reușește Romania

Minutul 75:00 – Răzvan Marin șutează din 6 metrii în portar. Doamne ce meci

Minutul 74:00 – bară. Moruțan șutează în bară. A doua bară pentru România

Minutul 73:00 – iese drăguș. Unul din cei mai buni jucători de pe teren, alături de moldovan

Minutul 72:35 – ocazie mare pentru România, dar Pușcaș este surprins în offside

Minutul 70:30 – cat mai poate Drăguș? Se luptă se luptă de unul singur și reușește să obțină mingea în posesia României

Minutul 70:00 – se joacă la poarta Slovenilor, Romania joacă bine. Arată dăruire și dorință. Rămâne întrebarea, de ce acum?

Minutul 67:00 – o repriză total diferită față de prima. România reușește să lege pase, și cred că dacă am fi jucat de la început așa altfel ar fi stat scorul general acum.

Minutul 65:00 – Slovenii sunt nervoși. Încă un galben pentru ei. Ce amical…

Mă așteptam să înscrie Drăguș, unul din cei mai buni jucători de la Romania de pe teren alături de moldovan

Minutul 63:00 – gooool România. Drăguș după un stop impecabil și șut la vinclu. Gooool

Minutul 61:40 – România domină această repriză. Din păcate nu vedem gol încă

Minutul 60:00 – schimbare, iese vatajelu și cicâldău. Păcat. Au jucat chiar bine

Minutul 58:34 – Drăguș, aproape de gol. Cade în careu, nu se dă nimic. Nu știu ce s-a întâmplat la pauză dar Romania joacă

Minutul 58:00 – alt galben pentru Sloveni. Slovenii intră dur. Nici nu zici că e amical

Minutul 56:00 – Răzvan marin centrează în 6 metrii, cicâldău ratează. Ocazie mare pentru România. Wow, început chiar bun pentru jaloanele galbene din teren.

Minutul 54:00 – România pare să își revină. Suntem în presing sus. De ce nu am jucat așa dea început?

Minutul 52:00 – Moruțan, Drăguș, cei care până în prezent au ieșit în evidență.

Minutul 52:00 – corner pentru România. Inceput bun pentru Români

Minutul 50:20 – început de repriză parcă mai bun pentru pentru naționala noastră. Se vede ceva dorință parcă de a înscrie măcar un gol.

Minutul 49:00 – șut Moruțan din afara careului mare. Șut bun, pe poartă dar apără portarul. Primul șut periculos pentru România

Minutul 47:00 – intrare de roșu la manea. Din păcate se arată doar galben

Minutul 45:01 – se reia meciul, să sperăm că Moldovan nu va rămâne cel mai bun jucător de la noi.

Se pregătește reluarea meciului. Slovenii fac multe modificări 🙂 să vedem în tabăra românilor dacă se va face măcar o schimbare

Pauză, a fost doar un minut de prelungire. România nu există pe teren

Minutul 45:00 – raportul suturilor pe poartă Romania 0 – 7 Slovenia.

Minutul 44:00 – România e agresivă, dar doar verbal. Slovenii defilează pe teren

Minutul 42:33 – ocazie mare pentru Slovenia, dar Moldovan apără. Cel mai bun jucător de pe teren din lotul României

Minutul 42:00 – cicâldău se zbate și obține un corner

Minutul 41:00 – e dureros, românii zici că joacă pe gratis.

Minutul 39:00 – Posesie pentru Sloveni. Românii nu reușesc să blocheze jocul Slovenilor.

Minutul 38:00 – Antrenorul Slovenilor nemulțumit. Simte că echipa lui poate mai mult.

România arată mai rău că niciodată 🙁 Să punem vina pe absența jucătorilor accidentați. România condusă pe teren propriu cu 2 la 0

Minutul 34:20 – e 1 la 1.. la cartonașe. Drăguș vede și el cartonaș galben.

Minutul 32:00 – Gol Slovenia, 2 la 0. Slovenii se joacă miuța ca în curtea școlii cu România. Suntem ,,jaloane,,

Minutul 30:00 – Slovenia domină la toate capitolele. Posesie, șuturi, ocazii, tot. România nu își găsește calea să revină

Minutul 27:00 – pierdem multe mingi la mijlocul terenului, in afară de câteva sclipiri, România nu a demonstrat o stabilitate. E greu.

Minutul 25:37 – Gol pentru Slovenia. Centrare, apoi finalizare cu capul din fața porții.

Minutul 23:00 – intrare dură asupra lui Drăguț a lui Lovric. Primește galben. Primul Galben, aparține Slovenilor

Minutul 22:00 – Edi Iordănescu cere echipei să atace, să ridice liniile.

Minutul 20:00 – multe faulturi de o parte și de alta, fără cartonaș momentan.

Minutul 15:10 – Șut Cordea, pe lângă poartă. Până în acest moment, un meci frumos.

Minutul 14:40 – Avem portar!! Șut din 6 metrii, apară moldovan. Ocazie mare pentru Sloveni

Minutul 13:00 – meciul pare echilibrat. România reușește să țină piept și să echilibreze meciul.

Minutul 11:20 – Răduț se zbate și pasează la Cordea care șutează peste poartă, mingea e deviată, corner.

Minutul 9:43 – Moldovan magistral. Iese cu pumnul la înaintare și respinge mingea . Slovenii au încercat o replică la bara dată de Burcă

Minutul 8:15 – prima ocazie pentru noi, mingea este respinsă iar Burcă din voleu nimerește bara. Ocazie mare România, și prima bară a meciului

Minutul 7:35 – România pătrunde în careul Slovenilor dar mingea iese in afara terenului. E corner pentru România

Minutul 6:00 – România nu a reușit să se apropie de poarta Slovenilor

Minutul 5:00 – se aude România, România. Fanii veniți la meci își încurajează echipa.

Minutul 3:50 – apără moldovan. Portarul nostru scoate din nou un șut pe colț dat de atacantul Sloven . Inceput bun pentru Slovenia

Minutul 2:10 – greșeală în defensivă, dar scăpăm cu bune, portarul echipei noastre iese și il încurcă pe atacantul Sloven.

Minutul 0:00 – a început meciul. România a avut mingea de start

În acest moment se intonează imnurile celor două țări.

Mai sunt câteva minute și începe meciul. Hai România, luptă.

Mișcare surprinzătoare a lui Iordănescu, Târnovanu e rezervă.

În lotul României sunt foarte multe accidentări, aproape 12 jucători lipesc.

România va disputa primul amical al lunii noiembrie cu Slovenia.

Edward Iordănescu a ales un sistem de joc 4-3-3 și l-a trimis pe goalkeeperul de la FC Rapid, Horațiu Moldovan, în poartă României, îmbrăcând, în acest sens, pentru prima dată echipamentul „tricolorilor”.

Cristi Manea, Andrei Burcă, Ionuț Nedelcearu și Bogdan Vătăjelu se află în compartimentul defensiv, iar Răzvan Marin, Marius Marin și Alexandru Cicâldău în linia mediană. Iar în atac, Selecționerul i-a ales pe Andrei Cordea, George Pușcaș și Denis Drăguș.

Echipa de start a României:

Moldovan – Manea, Burcă, Nedelcearu, Vătăjelu – Marin, Marin, Cicâldău – Cordea, Pușcaș, Drăguș
Rezerve:

Târnovanu, Popa, Opruț, Băluță, Ștefănescu, Petrila, Pantea, Rus, Paraschiv, Olaru, Moruțan, Drăgușin, Sefer, Păun, Boloca
Echipa de start a Sloveniei:

Slovenia: Oblak – Stojanovic, Blazic, Bijol, Balkovec – Lovric, Gnezda Cerin, Kurtic, Verbic – Sesko, Sporar.

După ce Nicușor Bancu, Florin Tănase și Denis Alibec au devenit indisponibili, selecționerul Edward Iordănescu a apelat la Bogdan Vătăjelu, Daniel Paraschiv și Marius Ștefănescu pentru acțiunea din această lună.

“Am vrut o acțiune de continuitate și consolidare, dar s-a transformat într-una de oportunitate și afirmare”, a recunoscut selecționerul.

Slovenia, primul dintre adversarii ”tricolorilor”, vine la Cluj cu fostul dinamovist Miha Mevlja, acum la Spartak Moscova, și cu un atacant argentinian naturalizat, Andres Vombergar, de la San Lorenzo, convocat în premieră de selecționerul Matjaž Kek.