România U21 e la EURO 2025

România U21 s-a calificat la EURO U21 2025, după ce a învins-o pe Elveția U21, scor 3-1, în Giulești, în ultima etapă a Grupei E din preliminarii.

România U21 s-a calificat pentru a patra oară consecutiv la Campionatul European U21, după o victorie cu 3-1 împotriva Elveției U21. Golurile echipei noastre au fost marcate de Ianis Stoica, în minutele 16 și 35, și Umit Akdag, în minutul 68. Pentru oaspeți a înscris Albian Hajdari, în minutul 65.

Echipa antrenată de Daniel Pancu a dominat meciul de la început până la sfârșit. Pancu a fost trimis în tribune în minutul 28, după ce a pătruns pe teren pentru a protesta împotriva unui fault dur comis de Jaquez asupra lui Munteanu. Pe lângă Pancu, și Jaquez, împreună cu Blănuță, aflat pe banca de rezerve, au primit cartonașe roșii.

Chiar și cu Pancu în tribune, România U21 a continuat să joace spectaculos, profitând de superioritatea numerică și calificându-se fără emoții la turneul final din vara viitoare, care va avea loc în Slovacia.

România a terminat pe primul loc în Grupa E, cu 22 de puncte din 10 meciuri, urmată de Finlanda, cu 20 de puncte.