S-a accidentat și e OUT pentru meciul cu Rangers

FCSB a învins-o cu 2-0 duminică seară pe Dinamo, în derby-ul etapei #13 din sezonul regulat al SuperLigii României.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 26, când Daniel Bîrligea l-a învins fără emoții pe Adnan Golubovic. În partea a doua a jocului, Alexandru Musi a încheiat meciul cu o reușită în minutul 90+3.

FCSB a obținut trei puncte importante care le-au permis să avanseze în zona play-off-ului, dar au suferit o lovitură serioasă. Adrian Șut, un titular important, s-a accidentat și va lipsi în confruntarea din Europa League cu Rangers.

Mijlocașul de 25 de ani a resimțit dureri în zona coapsei, iar șansele să joace joi sunt foarte mici, conform publicației Fanatik.ro. Este vorba despre o recidivă a unei accidentări mai vechi. Rămâne de văzut dacă Șut va reuși să se refacă pentru meciul din campionat cu Rapid, programat duminică.

Evaluat la 2,7 milioane de euro de site-urile de specialitate, Adrian Șut a participat în 19 meciuri pentru FCSB în acest sezon, având trei pase decisive.

Dinamo – FCSB 0-2

În urma rezultatului, FCSB urcă în play-off: se află pe locul 5 cu 19 puncte (5 victorii, patru remize și 3 eșecuri), după 12 meciuri disputate în SuperLiga.

De cealaltă parte, Dinamo coboară în play-out: se situează pe locul 7 cu 18 puncte (4 victorii, 6 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri), după 13 etape disputate.