UEFA a publicat un raport care evidențiază distanțele impresionante alergate de jucătorii lui Charalambous și Pintilii în victoria contra PAOK, iar cifrele sunt de-a dreptul uimitoare.

Joi seară, 3 octombrie 2024, în disputa cu PAOK de la Salonic, din faza principală a Europa League, FCSB a dat kilometrajul peste cap și a fost aproape de a stabili o bornă ireală.

Conform celui mai recent raport publicat de UEFA, jucătorii antrenați de Elias Charalambous au parcurs nu mai puțin de 118,6 kilometri în meciul disputat pe stadionul Toumba. Aceasta, în condițiile în care FCSB a evoluat în inferioritate numerică timp de aproape 45 de minute. Campionii României au demonstrat o determinare eroică, reușind să învingă PAOK pe terenul acestora, cu scorul de 1-0, în ciuda dezavantajului numeric. Unicul gol al partidei a fost înscris de Daniel Bîrligea în minutul 45+8, dintr-o pasă oferită de Darius Olaru, care ulterior, în repriza a doua, a fost eliminat. Astfel, FCSB a jucat cu un om în minus din minutul 56 până la finalul partidei, apărând cu dârzenie avantajul de pe tabelă până la fluierul final din minutul 90+10.

Câteva zeci de ore mai târziu, UEFA a publicat statisticile oficiale pentru etapa a doua din Europa League, confirmând performanța românilor. Conform Golazo.ro, FCSB a alergat un total impresionant de 118,6 kilometri în meciul de la Salonic, depășind cu puțin distanța alergată de PAOK, care, deși a avut avantajul unui om în plus timp de 45 de minute, a parcurs 117,8 kilometri.

Mai mult, aceeași sursă arată că, dintre cele 36 de echipe care au evoluat joi seară, FCSB s-a clasat pe locul 4 în privința distanței parcurse. Doar Bodo/Glimt (125,9 km), Elfsborg (123,6 km) și AS Roma (121,9 km) au alergat mai mult, dar toate aceste echipe au jucat cu 11 jucători până la final.

Comparativ, Manchester United, unul dintre cele mai titrate cluburi din fotbal, care a rămas în inferioritate numerică din minutul 81 în partida cu Ajax, a alergat doar 106,9 kilometri. De asemenea, Ajax Amsterdam, de patru ori câștigătoare a Ligii Campionilor, a alergat 107,4 kilometri, deși a jucat cu un om în minus din minutul 75 în meciul contra Slaviei Praga.

Aceste date subliniază spiritul de sacrificiu și dăruirea de care au dat dovadă fotbaliștii lui Elias Charalambous.

S-au dus acolo ca un comando! N-a fost ușor, a fost greu, dar Dumnezeu îi ajută pe cei puternici. N-am văzut o echipă din România, în ultimii ani, să se lupte de maniera asta”, a declarat Florin Prunea în fața reporterilor, după ce a văzut partida PAOK – FCSB 0-1.