Victor Angelescu, ironic la adresa lui Gigi Becali: „Domnule Becali, unde e valoarea? Șampania, înapoi la rece. I-am surclasat!”

Rapid s-a impus categoric în derby-ul cu liderul FCSB, de pe Arena Națională, scor 4-0, în ultima etapă a sezonului regulat.

După ce FCSB a fost condusă cu 1-0 la pauză, după golul lui Paul Iacob, echipa nu și-a putut reveni în actul secund, iar scorul a luat amploare. În repriza a doua, giuleștenii au mai marcat de trei ori, prin Albion Rrahmani (53″, 82′) și Ermal Krasniqi (74′).

Victor Angelescu, acționarul minoritar de la Rapid, a sărbătorit victoria echipei sale și a dorit să dea o replică lui Gigi Becali, finanțatorul de la FCSB. Becali trimisese mai multe ironii către giuleșteni în zilele dinaintea meciului, afirmând că echipa sa este deja campioană și că va sărbători câștigarea trofeului cu artificii.

„Am surclasat-o pe FCSB! Domnul Becali să bage șampania înapoi la rece,” a declarat Angelescu, subliniind superioritatea Rapidului în această partidă.

„O seară perfectă pentru noi. Am făcut meciul perfect. Noi am făcut un meci foarte, foarte bun. Toți jucătorii s-au ridicat la înălțimea așteptărilor și au făcut un meci mai mult decât senzațional. Nici în prima repriză nu s-a pus problema cine va câștiga. Ei n-au avut o ocazie tot meciul!

Am făcut un meci foarte bun și sunt mândru de jucători și antrenori. Clar, a fost meciul perfect. I-am surclasat! Ăsta e cuvântul. Mă așteptam să câștigăm, dar nu de o asemenea manieră. Pe valoare suntem mai buni decât ei. Noi am avut o problemă în prima parte a sezonului când nu aveam un lot atât de mare, dar noi suntem peste ca valoare.

Gigi Becali a zis că ne bate pe valoare, că ne surclasează. Chiar vreau și eu să văd! Să bage șampania înapoi la rece, că la fotbal îi batem de ceva timp. Azi a fost o diferență mare. Unde e valoarea, domnul Becali? Unde e valoarea? Pe valoare, greu…

FCSB are în continuare prima șansă, dar eu zic să țină șampania la rece pentru că se joacă campionatul.

Am înțeles că au venit scouterii pentru FCSB la meci. Nu știu dacă au văzut ceva pe acolo. Cred că i-au văzut pe ai noștri”, a spus Victor Angelescu, la Prima Sport