„Au jucat în doi fotbaliști!” Nedelcu, nemilos cu rivalii de la FCSB! Ce le-a transmis Hagi jucătorilor la scorul de 0-2

Farul Constanța a câștigat titlul în Superliga, după ce a revenit spectaculos de la 0-2 cu FCSB și s-a impus cu 3-2 în etapa cu numărul nouă din playoff.

La finalul partidei, Nedelcu, fost jucător al FCSB-lui, care acum îmbracă tricoul Farului, a susținut că a fost mereu încrezător că echipa sa va putea întoarce rezultatul.

Mijlocașul Farului a dezvăluit ce le-a transmis Gică Hagi jucătorilor la pauză, atunci când FCSB conducea cu scorul de 2-1.

„Am fost accidentat în playoff. Pentru meciul din această seară nu m-am antrenat decât ieri. După meciul cu Craiova, doar ieri.

Au avut foarte multă șansă, asta am simțit pe teren. Șut a avut o execuție… bravo lui. După aia, Florinel Coman ne-a pus foarte multe probleme. Cred că astăzi ei au jucat în doi jucători: Coman și Compangno.

A fost una dintre cele mai liniștite pauze pe care le-am avut de când sunt eu la echipa asta. Ne-a zis să ne continuăm sfârșitul de primă repriză, pentru că rezultatele vor veni”, a dezvăluit Dragoș Nedelcu la finalul meciului cu Farul Constanța.

Farul Constanța, campioana României

Imediat după ultimul fluier al meciului suporterii constănţenilor au invadat terenul sărbătorind titlul alături de jucători.

Farul va primi noul trofeu al campioanei Superligii, unul cu o înălţime de 58,3 centimetri şi o greutate de 5,2 kilograme, realizat de Monetăria Statului dintr-un aliaj de metale specific monetare şi placat cu argint. Pentru dezvoltarea lui, designerii s-au inspirat din teme şi motive tradiţionale precum Coloana Infinitului, dar şi referinţe din fotbalul internaţional. Trofeul a fost inscripţionat pe loc cu numele câştigătoarei.

Farul a învins-o pe FCSB în trei din cele patru meciuri jucate în acest sezon, cu 3-1 (acasă) şi 3-2 (în deplasare) în sezonul regulat, iar acum cu 3-2. FCSB s-a impus în play-off cu 2-1.

FCSB, care venea după trei victorii consecutive în play-off, are asigurat locul al doilea.