Basarab Panduru critică un jucător de la FCSB: „Te faci de râs! Nu poți continua așa”

Basarab Panduru a criticat în termeni duri prestația lui Vlad Chiricheș (34 de ani) din meciul FCSB – Oțelul Galați 0-2.

Chiricheș a gafat la primul gol al gălățenilor din minutul 44, când a pasat greșit, iar Juri Cisotti a profitat și a deschis scorul. Fostul fundaș de la Tottenham și Napoli a avut și alte intervenții nesigure pe durata meciului pierdut de FCSB cu 0-2.

Basarab Panduru: „Chiricheș se face de râs dacă va continua așa”

Basarab Panduru, fostul jucător al Stelei și al naționalei României, afirmă că gafele lui Vlad Chiricheș au fost impardonabile, iar scuza legată de lipsa meciurilor nu poate fi acceptată pentru fostul căpitan al naționalei României, având în vedere experiența sa uriașă.

„S-ar putea ca Vlad Chiricheș să aibă o explicație, dar atât de slab, indiferent cât stai, nu poți să joci. Să dai trei pase la adversar, două de gol… rar vezi ca un căpitan să îi dea celuilalt căpitan pasă de gol. Numai aici vezi, Chiricheș dă pasă de gol pentru Cisotti. Imediat, după un minut, iar pasă de gol.

În repriza a doua, iar pasă de gol, numai că nu s-a mai dat gol. Mie mi se pare că te faci de râs dacă continui așa. Nu poți continua așa. Ce a fost în seara asta e de neconceput pentru Chiricheș. Nu e ușor să mai speri că vei mai juca. La vârsta lui, dacă stai pe bancă, n-ai cum să fii în formă niciodată, dar greșelile astea, la valoarea lui, nu ai cum să le faci”, a spus Basarab Panduru, la Prima Sport.

Basarab Panduru: „FCSB a părut a echipă de retrogradare, de ultimul loc”

Panduru a fost necruțător cu întreaga echipă a celor de la FCSB, despre care a spus că, în a doua repriză a meciului cu Oțelul, a arătat ca o echipă aflată pe ultimul loc, nu ca o campioană.

„În prima repriză, mi-a plăcut FCSB. Cred că scorul nu este corect, deși putea să fie 2-0 pentru că, imediat după gol, Telles are o mare ocazie la aceeași pasă decisivă dată de Chiricheș, ca la primul gol. Până atunci, FCSB a atacat, a avut ocazii, șuturi, bară, d-asta spun că rezultatul nu mi se pare corect. Poate un 1-0, 2-0 pentru FCSB era mai corect în prima repriză.

Repriza a doua a fost din cale afară de urâtă. FCSB a părut a echipă de retrogradare, de ultimul loc, fără nicio idee de absolut nimic. Până la urmă, Zivulic prinde o nebunie de șut la golul de 2-0 și Oțelul câștigă cu puțin noroc, cu multă muncă, dar pleacă cu 3 puncte acasă”, a mai spus Panduru.

FCSB a început sezonul din Liga 1 cu două remize și o înfrângere, acumulând doar două puncte.

Pentru campioana României urmează returul cu Maccabi Tel Aviv, din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. După 1-1 în tur, FCSB va juca în Ungaria miercuri, de la ora 21:00.