Calificarea FCSB de pe locul 8 a stârnit polemică

FCSB va juca în cupele europene în sezonul viitor, deși a încheiat campionatul pe poziția a 8-a. Această situație a generat numeroase discuții în spațiul public, având în vedere că formații clasate mai sus, precum UTA Arad (locul 7), Rapid sau FC Argeș, nu au avut oportunitatea de a participa la competiția europeană sau la baraj.

Contextul calificării: Problemele de licențiere ale Aradului

​Deși UTA a terminat play-out-ul pe primul loc (locul 7 la general), cu un avans de două puncte față de bucureșteni, echipa arădeană nu a putut disputa barajul pentru Conference League. Motivul a fost lipsa licenței pentru Europa, cauzată de dificultățile financiare ale clubului.

​Profitând de această conjunctură, FCSB a intrat în faza barajelor, unde a obținut două victorii dificile, ambele după prelungiri:

  • 4-3 împotriva celor de la FC Botoșani.
  • 2-1 în fața rivalilor de la Dinamo.

Opinia lui Alexandru Meszar despre regulament

​Conducătorul celor de la UTA, Alexandru Meszar, a oferit o perspectivă echilibrată asupra situației, făcând o distincție clară între prestigiul clubului calificat și hibele regulamentului actual.

„FCSB este un caz aparte, vorbim despre fosta campioană a României. Însă dacă ar fi fost oricare altă echipă din play-out mi s-ar fi părut nedrept sau nu foarte bine pentru fotbalul românesc să ne trezim în Europa cu o echipă care a terminat pe locul 8, 9 sau 10. Dar, în acest caz, cum a fost FCSB a fost altceva, pentru că vorbim totuși de fosta campioană a României”, a declarat Alexandru Meszar pentru Sport.ro.

Critici la adresa sistemului competițional

​Dincolo de succesul punctual al roș-albaștrilor, mulți observatori consideră că actualul regulament este deficitar. Principala nemulțumire vine din faptul că echipe din play-off, precum Rapid (locul 5) și FC Argeș (locul 6), sunt excluse complet din calculele pentru Europa, în timp ce formații din jumătatea inferioară a clasamentului primesc această șansă prin intermediul barajului de play-out.

2 comentarii la „Calificarea FCSB de pe locul 8 a stârnit polemică”

  1. Când dINAMO a beneficiat de o regulă făcută special pentru ei ca să se nu retrogradeze, când FRF a mai adăugat două echipe în Liga1, doar ca să nu se ducă dINAMO in Liga2, nu a mai comentat nimeni. Acum, pentru că așa este regulamentul, iar conjunctura a făcut ca FCSB să meargă la baraj, v-ați trezit toți că nu este corect. Vedea-v-aș lângă Iliescu pe toți!!!

    Răspunde

Lasă un comentariu