Final de meci, FCSB 3 – 1 Rapid, rezumat text.

Tripleta Cordea, Compagno și Tavi Popescu fac show pe Arena Națională! Apărarea oaspeților, făcută harcea-parcea. Rezumatul partidei

FCSB s-a impuns cu 3-1 în fața lui Rapid București, după ce a arătat un joc formidabil

LIVE TEXT.

Final meci. Victorie clară pentru FCSB. FCSB 3 – 1 CFR

Minutul 91:00 – suntem în prelungiri. FCSB a scăzut după ce a rămas rapid in 10 dar chiar și așa a reușit să stabilizeze meciul. Urmează ultimile minute din meci

Minutul 89:00 – ocazie pentru Florinel Coman, șut peste poartă, fanii de la peluza a doua încep să plece. Meciul e prelungi cu 3 minute

Minutul 87:00 – multe probleme musculare pentru FCSB, cordea e la pământ. Intră Florinel coman în locul lui Cordea.

Minutul 85:46 – crainicul anunță un nou record de asistență

Minutul 83:00 – dublă schimbare la fcsb Iese Oaidă, intră Nikolov, intra omrani iese compagno

Minutul 80:00 – FCSB se apără chiar dacă au un om în plus. Mai sunt 10 minute.

Minutul 78:30 – șut pe lângă poartă a lui Săpunaru. De câteva minute, FCSB nu mai există pe teren.

Minutul 77:00 – Rapidul creste in joc. Șut, apară Târnoveanu.

Minutul 75:17 – FCSB 3 – 1 Rapid. Rapid înscrie în 10. Mai sunt încă 15 minute.

Minutul 74:00 – penalty pentru Rapid. Rapid in 10 oameni reușește să obțină penalty. Galben pentru Crețu

Minutul 71:00 – ultima schimbare la rapid. Iese un atacant, intră în fundaș stânga. Sa vedem dacă FCSB va profita de omul în plus pe teren și va forța încă un gol

Minutul 69:37 – roșu pentru junior moraeș. Rapidul rămâne în 10 . Se simte frustrări în tabăra rapidului.

Minutul 68:38 – șut peste poartă al lui Olaru. FCSB domină și această repriză.

Minutul 67:00 – Primul cartonaș galben e văzut de Junior Moțăia, de la Rapid. Rapid joacă dur. Lovitură liberă pentru FCSB

Minutul 65:57 – schimbare la rapid, iese crețul și intra Ciobanu

Minutul 64:30 – corner executat de rapid, preluare slabă cu capul, un jucător de la FCSB rămâne întins pe gazon

Minutul 64:00 – iese Octavian Popescu care acuză o accidentare și intră Miculescu

Minutul 63:00 – FCSB rămâne în 10 până se pregătește schimbarea, un jucător de la FCSB este accidentat.

Minutul 58:00 – schimbare la rapid, iese Sefer intră Panoiu

Minutul 57:00 – Gol FCSB, Octavian Popescu marcheaza pentru 3 la 0 după un contra atac. Rapid e la pământ, FCSB defilează. Fanii FCSB-ului sunt in extaz

Minutul 55:00 – șut, apară portarul, mingea se respinge și șut iar în zid. furtună la poarta rapidului, dar fără gol.

Minutul 54:25 – lovitură liberă pentru FCSB de la 18 metrii.

Minutul 52:20 – FCSB arată o condiție fizică de invidiat.

Minutul 49:00 – tatonări la mijlocul terenului, FCSB face presing sus. Fără ocazii în începutul al doilea de repriză.

Minutul 45 : 10 – Meciul se reia.

Finalul primei reprize, FCSB 2 – 0 Rapid.

Minutul 45:00 + 5:00 – Finalul primei reprize. FCSB 2 – Rapid. O primă repriză în care FCSB și-a dorit mai mult victoria.

Minutul 45:00 – Sunt anunțate cel puțin 5 minute de prelungire.

Minutul 40:00 Cornel executat de Rapidiști. Prinde Târnoveanu fără probleme.

Minutul 36:42 – Șut slab pe lângă poartă al lui Ioniță. Ocazie pentru Rapid.

Minutul 34:47 meciul este reluat cu un corner executat de rapidiști.

Minutul 31:30 Coltescu întrerupe meciul, și face apel la calmul galeriilor. Se face anunț la calm de la stația de amplificare.

Minutul 31:00 – E gol. După VAR, golul e validat. Scorul rămâne FCSB 2 la 0 Rapid

Minutul 30:00 – meci întrerupt, avem VAR. Așteptăm decizia

Minutul 28:40 – Gool Andrea Compagno, rapidiștii cer hemț. Scor FCSB 2 – 0 Rapid.

Minutul 27:20 FCSB face presing sus. Rapidul da senzația că are puterea să revină.

Minutul 25:00 meciul este întrerupt, Crețu pare accidentat. Crețu acuză dureri musculare, dar revine pe teren și continuă meciul

Minutul 21:10 până în acest minut, rapidiștii par surprinși. Scorul rămâne FCSB 1 la 0 Rapid

Minutul 17:25 Se joacă dur, ambele echipe încearcă să își creeze ocazii.

Minutul 13:25 – Goool FCSB, Cordea deschide scorul după o greșeală la construcția rapidului. Scorul devine FCSB 1 – 0 Rapid.

Minutul 12:00 – Jocul e fragmentat, multe întreruperi. Scorul rămâne 0 la 0.

Minutul 9:45 – Gol Rapid. Dar golul este anulat pentru Offside. Avem VAR. Da e offside la Dragoș Grigore

Minutul 07:44 – Șut slab peste poartă al lui Octavian Popescu. Este out de poarta

Minutul 6:00 – încă un corner pentru Rapid. Rapid reușește să revină. Centrare din Corner și prinde Târnovan mingea.

Minutul 4:44 – prima ocazie mare, apară Târnoveanu. E corner

Minutul 3:24 – până în acest moment FCSB are posesie.

Minutul 1:37 – Radunovici ratează, prima ocazie aparține FCSB-ului.

Minutul 1 – Meciul a început cu o întârziere de 5 minute. Prima aruncare de la margine aparține Rapidului. Primul fault, este acordat FCSB-ului, aproape de jumătatea stadionului.

Minutul 0 – Incepe meciul, cu o mică întârziere să sperăm că vom avea parte de o atmosferă minunată. Galeriile sunt minunate, atmosferă de derby. Se ține un moment de reculegere înainte de începerea meciului. Suporterii Rapidului au huiduit și fluierat la momentul de reculegere. 30.000 de bilete vândute. Atmosfera e demențială. Jucătorii așteaptă startul partidei, momentan încetinit din cauza artificiilor.

Update ora 20:49

Mihai Pintilie spune că vor juca la victorie, ofensiv. Despre cei doi jucători lipsă spune că au acuzat niște accidentări și că nu ar fi fost pedepsiți pentru ultimele prestații. Pintilie se așteaptă la multe goluri.

Update ora 20:43

Adi Mutu oferă un interviu pentru Digi Sport 1. Se simte bucuros să revină pe acest stadion, se simte încrezător, trimite cel mai bun 11 pe care îl are. Pentru Adi Mutu nu conteaza ce schimbări sunt la FCSB, pentru că are un lot foarte bun. Întrebat despre ce va face in caz de scandări rasiste, Adi Mutu speră să respect și susținere, sa nu se ajungă la scandări rasiste.

Update ora 20:40

Jucătorii se află la încălzire, atmosfera e superbă.

Update ora 20:30

A fost creata o zona specială în care au fost fotografiați cu buletinul langa chip, aceste măsuri au creat mari tensiuni la poarta, o parte din ultrasi in semn de prostește au refuzat să intre până la această oră pe stadion, astfel inevitabil apărând si cozi la poarta

Update ora 20:00

Avem primul 11 oficial al ambelor echipe

FCSB

FC Rapid

• Joyskim Dawa, un titular obișnuit până acum în echipa vicecampioanei, nu apare nici pe bancă la derby-ul din această seară, în locul lui fiind preferat Haruț. De asemenea, Tavi Popescu i-a luat fața căpitanului Florinel Coman, doar rezervă pe Arena Națională. În absența lui Coman, căpitan este Darius Olaru.
  • De asemenea, nici Malcom Edjouma nu e în lotul roș-albaștrilor. Atât el, cât și Dawa au greșit decisiv în ultimele partide.
  • Până în acest moment, FCSB n-a precizat că în cazul lui Dawa și Edjouma ar fi vorba despre vreo accidentare.

• Dincolo, nicio surpriză în tabăra Rapidului: Mutu trimite din primul minut formula-standard.

În această seară de la ora 21:00 FCSB întâlnește Rapid, meciul poate fi vizionat pe Digi Sport 1. Se anunță un derby incendiar, oficialii celor de la Rapid anunță că vor retrage echipa de pe teren dacă vor fi scandări rasiste.

Să începem cu echipele posibile de start:

FCSB – Rapid, echipe probabile

FCSB: 32. Târnovanu – 2. V. Crețu, 5. Dawa, 16. Tamm, 33. Radunovic – 27. Olaru, 8.  Șut, 18. Edjouma – 98. Cordea, 96. Compagno, 10. Oct. Popescu
Rezerve: 99. A. Vlad, 6. Haruț, 7. Fl. Coman, 9. I. Stoica, 11. Miculescu, 22. Boboc, 28. Pantea, 29. Bouhenna, 80. Radaslavescu
Absenți: Panțîru, Ov. Popescu, I. Cristea, Omrani (accidentați)
Antrenor: Mihai Pintilii

RAPID: 31. H. Moldovan – 19. Onea, 22. Săpunaru, 21. D. Grigore, 13. Morais – 14. Kait, 23. Albu, 10 Ioniță –  7. Sefer, 45. Dugandzic, 9. Costache
Rezerve: 90. Drăghia, 4. Crepulja, 6. P. Iacob, 8. A. Ciobanu, 17. Pănoiu, 25. Emmers, 28. Mățan, 42. Luckassen, 71. Vojtus
Absent: Papeau (accidentat)
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) / Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), Arbitru AVAR: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Vlad Nedelea, reporterul GSP.ro, susține că sunt șanse mari ca FCSB – Rapid să fie partida cu cea mai mare asistență din acest sezon de SuperLiga. Pentru asta, trebuie să fie mai mulți de 24.500 de spectatori, câți au fost la U Cluj – CFR Cluj.

Până la ora 19:00 Jandarmeria a găsit mai multe materiale pirotehnice în interiorul arenei și urmează să cerceteze ilegalitățile.

„Este alertă maximă în jurul Arenei Naționale, Jandarmeria a pregătit filtre speciale pentru ca în interiorul arenei să nu pătrundă materiale pirotehnice și pentru ca între fanii celor două rivale să nu existe conflicte”

Se anunță un meci intens, pe viață și pe moarte, un meci ce poate decide multe lucruri.

Să fie o reînviere a FCSB-ului, sau un sfârșit al Rapidului?

2 comentarii la „Final de meci, FCSB 3 – 1 Rapid, rezumat text.”