Gigi Becali: ”Am câștigat cu 1-0, ăsta nu e gol. Nu-l pun”

FCSB a terminat la egalitate cu Petrolul Ploieşti, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, într-un meci din etapa a 10-a a SuperLigii.

FCSB a deschis scorul rapid prin Alexandru Băluță (minutul 3), însă echipa a rămas în inferioritate numerică după ce Mihai Popescu a fost eliminat în minutul 29 pentru o lovitură cu cotul aplicată lui Alexandru Tudorie în timpul unui duel aerian.

Gigi Becali: ”Am câștigat cu 1-0, ăla nu e gol. Nu-l iau în calcul.”

Petrolul a reușit să egaleze în prelungiri, prin Alexandru Tudorie (90+4), după o ieșire greșită a portarului Ștefan Târnovanu. La scurt timp după fluierul final, Gigi Becali a intervenit în direct la Digi Sport.

Patronul FCSB l-a criticat aspru pe Târnovanu, considerând că acesta a greșit ieșirea care a permis golul târziu al Petrolului.

Dacă ai doi metri și ai timp să prinzi mingea, să dai cu pumnul la doi metri, să bage adversarul în poartă, îți dai seama? Uite de unde centrează, are timp să o prindă.

Cum să te faulteze ăla de 1,5 metri. Ce fault? Unde e faultul? Probabil că-l lovește în mână, dar dacă te duci hotărât, mai vine ăla?”, a spus Gigi Becali, la emisiunea Fotbal Club.

După câteva zeci de secunde, pe măsură ce a revăzut faza, Becali s-a răzgândit și l-a absolvit de vină pe portar. În schimb, a contestat decizia arbitrului și a transmis că, din punctul său de vedere, a fost fault asupra lui Târnovanu.

Într-un fel, îl împinge. Clar fault la portar, nu văzusem bine. Dădeam vina pe Târnovanu, e fault clar. Am câștigat cu 1-0, ăsta nu e gol. Nu-l pun”, a mai declarat Gigi Becali.