Gigi Becali oferă prime după calificarea în Europa League: ”Pentru cât a fost de criticat”

FCSB a învins-o pe LASK Linz cu 1-0, în retur, după ce în tur meciul s-a încheiat 1-1.

Roș-albaștrii au întâmpinat echipa austriacă joi seară, de la ora 21:30, în returul play-off-ului Europa League. După cele 90 de minute de joc, FCSB a câștigat cu 1-0 și a obținut calificarea în competiție.

Gigi Becali a anunțat că, în urma calificării în Europa League, va oferi antrenorului principal, Elias Charalambous, o primă de 200.000 de euro. De asemenea, patronul FCSB a dezvăluit că, dacă echipa s-ar fi calificat în Champions League, cipriotul ar fi primit 300.000 de euro.

”(n.r. oferiți prime?) Le au în contract. Elias Charalambous, pentru Europa League are 200.000.

La Champions League era 300.000 și 100.000 la Conference. Eu am vrut, el nici nu a cerut! Nici nu a comentat contractul. Fă-l și-l semnez. Are și Pintilii, dar nu așa mare. Eu am făcut asta pentru el, știți de ce? Ca un fel de recompensă pentru cât a fost criticat”, a spus Gigi Becali la DigiSport.

Unicul gol al meciului a fost înscris de căpitanul Darius Olaru în prelungiri, după o acțiune individuală finalizată cu un șut puternic, la care portarul advers nu a avut nicio șansă.

Calificarea în Europa League îi va aduce lui Gigi Becali 3,6 milioane de euro din partea UEFA, sumă la care se vor adăuga și alte sume în funcție de rezultatele echipei în faza grupelor.

O victorie în grupă este recompensată cu 600.000 de euro, în timp ce un rezultat de egalitate aduce 200.000 de euro.