Olaru a luat un cartonaș galben stupid și va lipsi la meciul cu Farul! Va fi amendat drastic?

FCSB s-a impus fără probleme în Bănie, scor 3-0 în fața celor de la Universitatea Craiova, în cea mai importantă partidă a rundei cu numărul 23 din SuperLigă.

Darius Olaru, liderul în marcatori al campionatului cu 14 goluri, a deschis scorul în minutul 45+8 printr-un penalty convertit cu precizie. În continuare, Coman a mărit avantajul echipei roș-albastre în minutul 50, iar Miculescu a închis tabela în minutul 83, imediat după ce a fost introdus pe teren cu doar câteva zeci de secunde înainte.

În urma acestei confruntări, FCSB, ocupanta primului loc în campionat, și-a consolidat avantajul în fruntea clasamentului, acumulând o diferență de 11 puncte față de echipa de pe locul secund, Rapid. Pe de altă parte, Universitatea Craiova a înregistrat o cădere pe clasament, ocupând în prezent poziția a cincea și având emoții considerabile în privința calificării în play-off.

Pentru FCSB, știrea proastă după duelul cu Universitatea Craiova este suspendarea lui Olaru pentru următorul meci, care va avea loc în runda viitoare împotriva echipei Farul, programată pentru luni, 5 februarie, de la ora 20:00 și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1.

În minutul 72, în urma unui duel tensionat între Crețu și Mitriță, care a stârnit solicitări de penalty din partea echipei oltenilor, căpitanul bucureștean, într-un gest inexplicabil, s-a apropiat rapid de arbitru pentru a-i cere să sancționeze starul Craiovei pentru simulare. Fără ezitare, arbitrul Bîrsan a acordat un cartonaș galben lui Olaru.

Acest avertisment reprezintă al patrulea din sezon pentru mijlocaș, ceea ce înseamnă că va fi suspendat pentru acumularea de cartonașe în următorul meci împotriva echipei lui Gică Hagi. La flash-interviu, fotbalistul și-a exprimat nemulțumirea față de decizia arbitrală: „Sunt supărat pe Bîrsan, nu pe mine! El mi-a dat galben. Trebuia să-i dea lui Mitriță pentru simulare, nu mie”.

Cu câteva luni în urmă, Gigi Becali a anunțat că jucătorii care primesc cartonaș galben pentru proteste vor fi sancționați cu amenzi de până la 25.000 de euro.

Trebuie să meargă stăpânul la stână, să bată cu pumnul în masă și să spună ‘Cine mai comentează deciziile arbitrului 25.000 de euro amendă, 5.000 amendă’.

Iei galben pentru proteste, 10.000 de euro amendă. Dar a îmbătrânit și stăpânul, ce să faci?”, a transmis Becali.