Regretul lui Panduru după FCSB – Sparta Praga 2-3. „Rămâi cu un gust așa…”

FCSB a fost eliminată de Sparta Praga, scor 1-1 / 2-3 în dubla din turul III preliminar din cadrul Ligii Campionilor.

Un meci bun în deplasare (1-1) a fost urmat de o primă repriză dezastruoasă pentru FCSB în Ghencea, marți seara, în returul transmis de VOYO și Sport.ro.

Deși în a doua repriză elevii lui Elias Charalambous au încercat să revină în joc și au intensificat atacurile la poarta cehilor, eforturile lor au fost zadarnice. Roș-albaștrii, conduși cu măiestrie de Olaru și Edjouma, au reușit să reducă diferența de la 0-3 la 2-3, însă speranțele de a duce meciul în prelungiri au fost spulberate de o defensivă agresivă a cehilor pe final de meci. Fostul mare mijlocaș al Stelei, Basarab Panduru, și-a exprimat regretul la finalul partidei. Acum expert la Prima Sport, Panduru și-a justificat punctul de vedere.

„După meciul tur te gândeai că dacă FCSB va juca cum a jucat în acel meci au şansă. Sparta e mult mai bună valoric, dacă reglează 2-3 chestii joacă cum vrea ea. Ei nu au mai putut fizic… nu mă aşteptam. Rămâi cu un gust aşa… Parcă FCSB merita mai mult acum când vezi.

Mie altceva mi se pare că trebuie să învâţăm din seara asta, campioana trebuie să bage bani, să vina jucători buni, eu am mai zis-o avem şanse mari să ajungem în grupe, nu sunt balauri, chiar dacă par… nu sunt. Eu am mai zis-o. Trebuie să îţi faci echipă şi să joci”, a declarat Basarab Panduru, potrivit Prima Sport.

FCSB vs LASK Linz în play-off-ul Europa League

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, în care va înfrunta formaţia austriacă LASK Linz. FCSB va juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar manşa secundă la Bucureşti, pe 29 august.

FCSB are prezenţa asigurată în grupele Conference League dacă va fi eliminată de LASK.

FCSB – Sparta Praga 2-3 (0-3)

• Au marcat: Darius Olaru (60), Malcom Edjouma (85), respectiv Veljko Birmancevic (13, 28 – penalty), Lukas Haraslin (37).