Daniel Bîrligea: ”Acum ne gândim la Buzău să ne revenim și în campionat!”

FCSB a obținut un rezultat uriaș în Europa League, scor 1-0 în fața celor de la PAOK Salonic, în faza principală din Europa League.

La finalul meciului, Daniel Bîrligea a declarat că este foarte mândru de toți colegii săi și i-a dedicat golul lui Mihai Lixandru, jucătorul accidentat la sfârșitul primei reprize.

Daniel Bîrligea: „Acum ne concentrăm pe meciul cu Buzău, trebuie să ne revenim și în campionat!”

Atacantul transferat de la CFR Cluj a adăugat că, din punctul său de vedere, golul a fost în mare parte rezultatul contribuției lui Darius Olaru.

Bîrligea a subliniat că, de acum înainte, întreaga echipă își va îndrepta atenția spre campionat, unde urmează confruntarea cu Gloria Buzău.

Sunt mândru de toți, de toate sacrificiile făcute astăzi. Am avut un om în minus. Arbitrajul a fost un pic de partea lor, dar am dat totul din nou și am reușit să scoatem un miracol. Golul e foarte important pentru echipă. I l-aș dedica lui Lixandru, am luptat pentru el în a doua repriză. Nu e meritul meu, e meritul lui Olaru, care s-a bătut pentru minge. Mai mult spre el, dar jumate-jumate.

Trebuia să luptăm, aveam 1-0, trebuia să apărăm rezultatul. Așa am făcut cu toții, ne-am bătut, am alunecat, am sărit la cap, ne-am bătut pentru fiecare minge. Dumnezeu ne-a ajutat și a ieșit bine. Avem șase puncte, le punem acolo, nu ni le mai fură nimeni. Acum ne gândim la Buzău să ne revenim și în campionat.

Ne pare foarte rău pentru accidentări, e cea mai urâtă chestie pentru un fotbalist să stea departe de teren. Le dedicăm punctele și vom lupta mai departe pentru ei”, a spus Daniel Bîrligea la finalul meciului.