Dawa, salvat de VAR la FCSB – Botoșani. A faultat în careu, dar arbitrul a întors faza

FCSB – FC Botoșani 1-0. Fază controversată în minutul 56 al meciului de pe Arena Națională. Dawa l-a faultat din spate în careu pe Mihai Roman II, iar arbitrul Iulian Călin nu a dat nimic.

După câteva momente, a fost chemat să revadă faza la monitorul VAR. Doar că în prealabil, înainte de faultul lui Dawa, Sadiku a comisese un fault la Omrani, în construcția fazei.

Jucătorul de la Botoșani l-a călcat pe Omrani după ce a pasat, iar arbitrul a considerat că fost fault. Călin i-a dat cartonaș galben lui Sadiku. Practic, faultul lui Dawa la Roman nu a mai contat, dearece „centralul” a întors faza.

Omrani intrase la pauza meciului, în locul lui Cordea. Extrema de la FCSB  s-a accidentat în prima repriză, după ce dat cu piciorul în gazon, fără să fie presat.