Gigi Becali a renunțat definitiv la Chiricheș! Cine era pregătit să joace la Sibiu: „Te doare capul!”

Gigi Becali a comentat eșecul suferit de FCSB pe terenul lui FC Hermannstadt, scor 0-2, în runda a șaptea din Superliga.

În prima repriză de la Sibiu, ambele echipe au avut câte un gol anulat. FC Hermannstadt a înscris prin Balaure în minutul 11, dar VAR a invalidat reușita din cauza unui ofsaid. Campioana FCSB a avut și ea un moment de bucurie, după ce Ngezana a marcat în prelungiri, însă arbitrul Viorel Flueran a anulat golul pentru un fault în atac comis de Florin Tănase.

În a doua repriză, FC Hermannstadt a deschis scorul în minutul 56 prin Murgia, care a finalizat o centrare perfectă a lui Ianis Stoica. Ronaldo Deaconu a stabilit scorul final în minutul 90+6, la ultima fază a meciului.

Gigi Becali s-a arătat nemulțumit de evoluția lui Vlad Chiricheș, afirmând că nu ar fi dorit să-l folosească la Sibiu. Patronul FCSB a dezvăluit că intenționa să-l trimită pe David Kiki pe postul de stoper, deși acesta este fundaș stânga de meserie, dar Mihai Stoica s-a opus.

„Cum l-am scos pe Ngezana, bineînțeles că l-am băgat pe Chiricheș. Eu le-am spus că am emoții când ajunge mingea la el. N-avem ce să facem (n.r – în legătură cu titularizarea lui Chiricheș la returul cu LASK). Le-am zis să jucăm cu Kiki fundaș central pentru că a mai jucat așa la Hagi.

Sau i-am spus lui MM să jucăm cu Lixandru, că mi-e frică cu Chiricheș. Nu a vrut. Nu știu ce o să facem cu LASK, o să văd. Dacă dai cu călcâiul la adversar pasă…

Primul gol nu e al lui Chiricheș? Uitați-vă la primul gol! Al doilea gol, mingea lui, el îl certa pe Lixandru. Păi tu îi lași mingea lui Lixandru? Era mingea ta, erai cu fața. Lași mingea la adversar? Te doare capul…”, a spus Becali, la Digisport.

FCSB își continuă parcursul modest din campionat, după 6 meciuri disputate fiind pe locul 15, penultimul, cu doar 5 puncte acumulate.

Pentru campioana României urmează returul cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League, joi, de la ora 21:30, pe Stadionul Steaua.